Vitamíny, minerály, bielkoviny – čo všetko svojmu telu dopriať?
Existuje mnoho živín, ktoré sú zdraviu prospešné. Rozdeliť si ich môžeme napríklad podľa typu:
Z minerálov je na prvom mieste vápnik a horčík. Vápnik je nevyhnutný pre kostnú hmotu.
Dopĺňať by ho mali predovšetkým ženy po menopauze – u nich je vplyvom hormónov vstrebávanie vápnika o čosi zložitejšie.
Ďalej sú tu vitamíny, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pre pohybový aparát.
Vitamín C sa podieľa na tvorbe kolagénu v tele. A ten zase potrebujeme na pružnosť a odolnosť chrupaviek.
Vitamín D je veľkým pomocníkom – pomáha ukladať vápnik do kostí a zubov. Pretože bez vitamínu D by tento proces nemohol prebehnúť, naozaj ho nezabúdajte dopĺňať.
Bielkoviny sú hlavnou makroživinou pre celý organizmus a pre svaly predovšetkým. Vďaka nim sa buduje svalová hmota a nežijeme len z cukrov a tukov. Pozor – tu vôbec nejde o vyrysované svaly. Dostatočné množstvo svalovej hmoty je kľúčové u všetkých a hlavne u seniorov, ktorí mají kvôli chudobnému jedálničku obvykle nedostatok bielkovín a tým sa pripravujú o silu.
Kolagén a glukosamín
Čiastočne by sme o nich mohli povedať aj to, že majú dočinenie s bielkovinami. Obidve látky sú telu vlastné, avšak obidvoch máme vplyvom veku menej a menej. Kolagén i glukosamín sú stavebnou hmotou chrupaviek, preto ich potrebujú hlavne kĺby. Pomôžu udržať rozsah ich pohybu, čo ovplyvní aj možnosti celého pohybového aparátu.
Kedy užívať výživové doplnky na kĺby a svaly?
Medzi ľuďmi panuje mylná predstava o tom, že výživové doplnky na kĺby a svaly sú iba pre seniorov. Tým určite prospievajú tiež, je však dôležité začať s nimi omnoho skôr. Naše telo začína starnúť približne po tridsiatke. Produkuje sa menej kolagénu a pohybový aparát má zvýšené nároky na prísun živín. S každým ďalším rokom sú jeho potreby náročnejšie.
Jednoducho povedané – čím sme starší, tým väčšiu starostlivosť naše svaly a kĺby potrebujú.
Výživové doplnky na kĺby a svaly by sa mali začať užívať už v produktívnom veku. Čas, počas ktorého nám bude pohybový aparát dobre slúžiť, sa tým veľmi predĺži. Obzvlášť by na to mali myslieť ľudia, ktorí športujú alebo vykonávajú fyzicky náročné zamestnanie – ich kĺby a svaly sú pod väčšou záťažou a o to viac minerálov potrebujú.
Vaše komentáre
Vložte svoj komentár:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznícka podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svoj komentár: