Prečo sa vôbec starať o pohybový aparát?
V mladosti berieme pohyb ako samozrejmosť. S pribúdajúcimi rokmi ale poznávame, že už neujdeme takú dlhú prechádzku, na väčší nákup si musíme vziať auto a vymaľovať strop už tiež nie je pre nás. Banálne záležitosti naraz musíme najprv premyslieť a zhodnotiť, či to zvládneme.
Schopnosť pohybu je nám ale prirodzená a do veľkej miery záleží len na tom, ako sa o svoj pohybový aparát staráme.
Čo hrá rolu?
- Naša váha a to, koľko kilogramov musia naše kĺby uniesť.
- Či sa pravidelne hýbeme a preťahujeme svalstvo.
- Či má pohybový aparát adekvátnu výživu.
- Či po fyzickom výkone nezabúdame na relax a necháme unavené svaly odpočinúť.
Vitamíny na kosti a svaly – na tieto sa zamerajte
Vitamín C považujeme za najdôležitejší vitamín pre pohybový aparát vôbec. Pôsobí totiž veľmi dômyselne. Podporuje v tele tvorbu kolagénu a tým pomáha vyživiť hlavne kĺby. Kolagén ale potrebujú aj kosti a svaly (koniec koncov aj napríklad koža a vlasy), a pretože s vekom jeho prirodzená tvorba v tele klesá, je ideálne užívať vitamín C, aby sme ju podporili.
Vitamín D pomáha ukladať vápnik do kostí. Aj to je s pribúdajúcimi rokmi čím ďalej dôležitejšie – veď kostra tvorí podperný systém tela a to je úplný základ každého pohybu.
Vitamíny skupiny B zase podporujú zdravú funkciu svalov a nervového systému, čo spolu úzko súvisí. Vitamínov typu B poznáme celý rad a prospievajú nám úplne všetky. Béčka nájdeme v mäse a vnútornostiach, celozrnných obilninách, semienkach alebo orieškoch.
Vaše komentáre
Vložte svoj komentár:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznícka podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svoj komentár: